27 березня у Музей старожитностей та етнографії Буковинської Гуцульщини Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка спільно з Вижницькою районною радою було відкрито перший захід із циклу практичного лекторію «Великодні звичаї і традиції Вижниччини».
Для всіх присутніх було презентовано захопливу розповідь про історію свічки. Адже у житті українців, як у повсякденному, так і в обрядовому житті, свічка набула не лише практичного, а й глибокого оберегового та символічного значення, сприймаючись як символ небесного вогню.
Свічка як атрибут ритуалів тісно пов’язана з трьома найважливішими моментами в житті будь-якої людини: народженням, весіллям та смертю.
У народній магії свічка розглядається та застосовується як потужний оберіг, що має неабияке значення у звичаях та обрядах.
Відкритий вогонь зігрівав наших далеких пращурів, коли вони ще не мали жител, і освітлював простір навколо, відлякуючи диких тварин. Минав час – і люди навчилися будувати перші оселі. Це було справді чудово, але виникла проблема з їх освітленням та обігрівом.
Адже під час горіння вогонь виділяє дим, смертельно небезпечний для людини. Давні люди розв’язали цю проблему, залишаючи отвір у даху над вогнищем. Можна сказати, саме це вогнище й стало прообразом майбутніх печей із системою димоходу.
Історія мовчить про те, хто і коли здогадався виготовити першу свічку. Але точно відомо, що перші рукописні згадки про свічки датуються приблизно III тисячоліттям до нашої ери. Причому в той період вони вже були відомі і в Єгипті, і в Римській імперії, у Китаї та в Індії.
У Давній Греції розглядали вогонь як одну з основ світобудови. Свічки, так само як і ікони, почали розглядатися як символ життя, як символ єдиного Бога, який, згідно з християнським віровченням, і є саме життя.
Ведучі дійства – студенти першого курсу Альбіна Чорней, Юліана Мечик, Владислав Балабушенко – розповідали, що здавна люди хотіли мати навколо себе якомога більше тепла і світла. Щоб утримати палаючу стихію, людство вигадало для зберігання вогню свічки і свічники.
Свічники – це чарівне диво живого вогню. З давніх-давен вони застосовувались у побутових, церковних та обрядових цілях і були в кожній оселі, установі чи культовій споруді. Кожна епоха додавала у створення свічників свої модні тенденції: змінювався стиль, матеріали, декоративне оздоблення. Звичайний ужитковий предмет з часом перетворився на дивовижний витвір мистецтва.
Однією з відомих цитат про свічки є вислів англійського поета Еда Макбейна:
«Не закарбовуйте темряву, принесіть свічку.»
Ця цитата підкреслює ідею, що у важкі моменти, коли людина стикається з труднощами, краще діяти та змінювати ситуацію, ніж залишатися в темряві та безнадії. Свічка символізує світло, надію і можливість змін.
Роман Гаврилюк, директор коледжу, побажав усім присутнім – студентам, гостям, а також вимушеним переселенцям, які постійно беруть участь у наших заходах, уміння вистояти у різних ситуаціях, побільше позитивних емоцій і світла у душі.
Олена Чепух, керівник апарату Вижницької районної ради, провела цікаву бесіду про призначення свічки у календарно-обрядовому циклі українців. Зібрана інформація пані Оленою була надзвичайно цікавою та пізнавальною, адже у стінах коледжу здобувають освіту представники з усіх областей України.
Майстер-клас з виготовлення Великодньої свічки був надзвичайно атмосферним. Всі присутні мали можливість створити свічку і вкласти у свої творіння найбажаніші мрії. Хвилини творчості та пізнання пролетіли на одному диханні.
На завершення дійства всі присутні презентували свої творіння, а також висловили свої думки та побажання, а саме: Дмитро Курик, заслужений майстер народної творчості, Дмитро Козубовський, заслужений працівник освіти, Викладачі та студенти.
Особливо щиро і з великою вдячністю виступила гостя із Харкова. Вона зазначила, що разом із подругами відвідує всі заходи у музеї і надзвичайно вражена тим, що на Буковині так ревно зберігають звичаї і традиції нашого народу.
У музеї діє акція «Все буде Україна», де збираються кошти на підтримку ЗСУ. Під час майстер-класу було зібрано 5200 грн, які передадуть у скарбницю Перемоги.
На завершення ведучі подякували пані Олені Чепух за цікавий майстер-клас та презентацію звичаїв і традицій Буковинської Гуцульщини і запросили до наступних заходів із циклу практичного лекторію «Великодні звичаї і традиції Вижниччини».
Долучайтесь до відродження традицій та робіть добру справу разом із нами!
Марія Козубовська,
викладач коледжу, завідувачка музею старожитностей та етнографії Буковинської Гуцульщини, заслужений працівник освіти України.