Справжня сутність буковинської культури через призму вижницької мистецької школи в науковій праці Романа Гаврилюка

Справжня сутність буковинської культури через призму
вижницької мистецької школи в науковій праці Романа Гаврилюка

В стінах Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка відбулася презентація книги – монографії «Декоративно – ужиткове мистецтво вижницької школи». Дана праця – копітка наукова робота директора ВФКМД імені Василя Шкрібляка, кандидата мистецтвознавства, Заслуженого діяча мистецтв України Романа Миколайовича Гаврилюка.

Ім’я Романа Гаврилюка сьогодні нерозривно асоціюється з українським мистецтвом. Він є членом Спілки дизайнерів України, учасником та лауреатом фестивалів дизайну в Україні й за кордоном, керівником культурно-мистецьких проектів, засновником та ініціатором міжнародних живописних пленерів, фахових мистецьких конкурсів і фестивалів, є громадським діячем Вижниччини.

Професійна діяльність Романа Миколайовичатакож найтісніше перепліталася з життям коледжу: розвитком нових спеціалізацій, відстоюванням позицій щодо збереження, дослідження і популяризації традиційного народного мистецтва, виходом художньої освіти на якісно новий щабель розуміння в українському суспільстві.

Вагомим є і науковий доробок Романа Гаврилюка: 2020 року захистив кандидатську дисертацію за темою: «Декоративно-ужиткове мистецтво вижницької школи: традиції та новаторські творчі концепції».

Наукові статті, що опубліковані у численних фахових виданнях України та за кордоном, презентують широкому загалу поціновувачів справжню сутність буковинського мистецтва: глибокого, самобутнього, колоритного та сучасного.

Тривала робота з дослідження завершилася друкомкниги – монографії «Декоративно – ужиткове мистецтво вижницької школи».

В ній комплексно проаналізовано етапи становлення вижницької мистецької школи та сучасний стан функціонування мистецького осередку, син­тез традицій і новаторські підходи у творчості митців Вижниччини. Монографія має свою культурологічну цінність, оскільки створює загальну картину розвитку декоративно-ужиткового мистецтва Буковини в другій полови­ні XX – початку XXI століття.

Джерельну базу дослідження становлять наукові праці, літературні джерела, мистецькі твори Вижницького художнього осередку з музей­них колекцій, фотографії дипломних робіт студентів Вижницького навчального закладу, що охоплюють пері­од від 50-х років XX ст. до 2017 року, а також самі мистецькі твори.

Учасниками презентації були колеги, друзі, родина, однодумці Романа Гаврилюка, а також студентська молодь. З щирими словами вдячності за багатолітню роботу з популяризації українського мистецтва, а також з побажаннями творчого майбутнього Роману Гаврилюку виступили: депутат Чернівецької обласної ради, краєзнавець та громадський діяч Олександр Шкурідін, голова Вижницької районної ради – Михайло Андрюк, Заслужений працівник освіти України, історик та дослідник Дмитро Козубовський, Заслужений майстер народної творчості України, асистент кафедри декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва ЧНУ імені Юрія Федьковича Дмитро Курик,  Заслужений діяч мистецтв України, професор, кандидат педагогічних наук Володимир Годовський, депутат Чернівецької обласної ради Володимир Мороз, директор публічної бібліотеки міста Вижниця Валентина Білак.

На презентації експонувалася виставка дипломних робіт студентів Вижницького коледжу «Скарбниця мистецьких традицій». Це зразки різних видів декоративного мистецтва, які представляють основні спеціалізації освітнього закладу.

Багато гарних слів про працю Романа Миколайовича прозвучало в залі, побажалиавтору реалізовувати нові творчі задуми в галузі декоративно-ужиткового мистецтва не тільки Буковини, але і всієї України.

Всі кошти, зібрані від продажу книги-монографії на презентації, будуть передані на користь ЗСУ.