Писанка-любові й миру вірна берегиня

Писанка-любові й миру вірна берегиня

          Майстер – клас під назвою «Чарівна писанка» став традиційним у Вижницькому коледжі мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка. Це своєрідне свято духовності, народної творчості, писанковий дивосвіт.
           Майстер – класи з виготовлення великодних свічок та випікання буковинської паски, які є актуальними напередодні Великодних свят, також проводяться у нашому навчальному закладі і мають своїх прихильників.. Головною метою таких заходів є популяризація історико-культурної спадщини Вижницького району, як єдиного представника Буковинської Гуцульщини та збір коштів для потреб ЗСУ.
            У четвер, 18 квітня нинішнього року, було людно у музеї старожитностей та етнографії Буковинської Гуцульщини, не дивлячись на дощову погоду. Там відбувалася магія написання писанок та виготовлення свічок. Повітря було наповнене запахом воску, фарб і передчуття найсвітлішого свята. Кожен з присутніх долучився до написання буковинської писанки, яка об’єднала всіх у великій і прекрасній ідеї, що проповідував Ісус Христос – любов, всепрощення, милосердя, добро, щирість і чистоту помислів.
Ведучі свята Ірина Задорожна, Анастасія Бока, Ольга Вікірюк вели мову про те , що студентська молодь добре розуміє, в який час вони живуть і завдячують Збройним Силам України, що мають можливість здобувати улюблену професію. Вони наголошували , що сьогодні, як ніколи, всім потрібно гуртуватися, допомагати один одному та нашому війську і державі.
            Присутні познайомилися з технологією та традиційним розписом гуцульських писанок, секретами яких поділилися Бойчук Василина Лук’янівна – вчителька української мови та літератури Підзахаричівської гімназії Усть-Путильської сільської ради, Касіян Марія Володимирівна-вчителька історії цієї гімназії, Холеван Лілія Марківна -вчителька мистецтва, краща випускниця нашого навчального закладу, яка пропагує все українське на обласному і республіканському рівнях; Марина Думітро, вчителька образотворчого мистецтва Берегометської мистецької школи, випускниця нашого коледжу, яка також пропагує мистецтво писанки і декоративно – прикладного мистецтва, Косович Любов Іванівна, викладачка Вижницької мистецької школи, надзвичайно творча і талановита; Сірецька Зіновія Василівна, голова циклової комісії коледжу та Мицкан Ольга Михайлівна, викладачка нашого коледжу.
            Під час майстер – класів гості музею познайомилися з писанковим дивосвітом Василини Сумаряк, заслуженої майстрині народної творчості, писанки якої неймовірне диво, яке зачаровує своїми барвами і колоритом. Чечул Алла Ярославівна, журналістка, донька Великої майстрині , з особливом трепетом розповіла про життя і творчість своєї матері , а також підняла дуже важливі питання нашого сьогодення.
            Всі заходи, які проводяться у музеї старожитностей, відбуваються за активної підтримки Вижницької районної ради. Виступаючі на святі писанки голова Вижницької районної ради Михайло Андрюк, директор коледжу Роман Гаврилюк, багаторічний директор коледжу Дмитро Козубовський, Василь Марчук , Наталія Вятковська вели бесіду , що важко знайти людину, яка б не згадувала весняні дні дитинства, коли, зустрічаючи теплі промені сонця, запах вогкої вранішньої землі, а мати ставила на стіл пахучу паску чи “бабку” в оздобленні зелених паростків та яскравих крашанок або писанок. Це справді мудра народна традиція, яка живе з прадавніх часів. Адже потрібно мати велике терпіння і любов, глибокий розум і майстерність, шанувати звичаї, щоб творити писанку. Кожен колір, кожна лінія вселяє конкретні почуття й думки. Кожна фарба в писанці має своє життя, свою символіку, своє окреслення радості. А й справді, писанки – це шедеври мініатюрного живопису, в яких народ виявив свій мистецький геній, свою здатність до творчого осмислення, художнього узагальнення навколишнього світу.
Присутні взяли участь у акції «Все буде Україна», яка діє у нашому музеї ще з 2022 від повномасштабного вторгнення ворога на нашу квітучу Україну! Як кажуть у народі: Від нас мало, а від Бога велико!
            Друга частина свята відбувалася у живому музеї гуцульської поживи, де всіх бажаючих гостинно зустріла Наталія Вятковська, яка закохана у свій рідний край, звичаї і традиції Гуцульщини, знає достеменно, як приготувати і подати страви, які популярні у нас, на Буковині!
            Пані Наталія вела бесіду, що останній тиждень перед Великоднем особливий. А спекти смачну паску – це справжнє мистецтво і підходити до нього потрібно лише з чистими думками та вірою в серці. Готові паски завжди ставили в східному кутку будинку, що символізувало приношення певної жертви.
           Перед тим, як ставили пекти паску, піч повністю чистили. Потім, коли її вже розтоплювали, спершу перевіряли, чи не надто вона розпечена, аби ставити пекти паску. Після того, як виймали готову паску, в піч засовували руки і казали: “Дай Боже рукам таку ж силу і таку ж міць, як тим пасочкам”.
            Майстер – клас з вироблення паски і поминального деревця нікого не залишив байдужим. Всі з великим зацікавленням слідкували за вправністю рук ґаздині і слухали всі поради, як спекти паску.
             День був насичений, але всі присутні мріяли і посилали прохання до Всевишнього, щоб дарував здоров’я і міць тим людям, які стоять на охороні нашої державності і карбують перемогу над злом!
 
Марія Козубовська, завідувачка музею старожитностей та етнографії Буковинської Гуцульщини Вижницького коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка.