Інформаційний захід для студентської молоді
з питань основних правил трудових відносин,
ризиків і наслідків незадекларованої праці та трудової експлуатації
Головний Державний інспектор відділу з питань праці Південно-Східного напрямку Управління інспекційної діяльності у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Юрій КОЛОДЧЕНКО разом зі службою охорони праці провели у Вижицькому фаховому коледжі мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка інформаційний захід з питань популяризації серед студентської молоді легальних трудових відносин, запобігання використання незадекларованої праці, примусової праці та трудової експлуатації зі студентами нашого навчального закладу. У заході взяли участь 27 студентів.
Під час проведення заходу фахівці підкреслили переваги офіційного працевлаштування, акцентували увагу на ризиках використання не задекларованої праці та трудової експлуатації та розповіли молоді про основні соціальні гарантії та пільги для молодих спеціалістів.
Були наведені основні переваги офіційного працевлаштування для працівників, таких як право на заробітну плату не нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати (у тому числі доплати за роботу в несприятливих умовах праці, за роботу в нічний та понаднормовий час, інші виплати), право на одержання соціальних гарантій, передбачених законодавством для найманих робітників, зокрема на всі види відпусток (щорічну, додаткові, творчі, соціальні), на допомогу з тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана зі шкідливими умовами праці), на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань, на одержання страхових виплат у випадку травм або професійних захворювань, а також наявність права на належні, безпечні умови праці та на отримання вихідної допомоги при припиненні трудового договору.
Також було наголошено, що незадекларовані працівники втрачають право на: гарантований розмір заробітної плати, яка виплачується не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів; на оплату щорічної основної відпустки тривалістю не менше як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік; на оплату додаткових відпусток за роботу із шкідливими та важкими умовами праці та відпустки за особливий характер праці; на оплату додаткових відпусток у зв’язку з навчанням; на оплату відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; на оплату додаткової відпустки працівникам, які мають дітей; на грошову компенсацію за всі не використані дні щорічної відпустки у разі звільнення працівника з роботи; на оплату за роботу у нічний та надурочний час, у святкові і неробочі дні, за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника тощо; на оплату часу простою не з вини працівника; на суму індексації грошових доходів у зв’язку з підвищенням цін; на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати; на вихідну допомогу при припиненні трудового договору; на допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційної середньомісячної заробітної плати; на збереження місця роботи та середньої заробітної плати за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням та на багато інших соціальних гарантій.
Особливу увагу посадовці приділили питанням соціальних пільг та гарантій працездатній молоді, а також працевлаштуванню неповнолітніх. Фахівці зокрема наголосили, що неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України. Згідно чинного законодавства про працю не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, які здобувають у будь-якій формі початкову, базову середню чи профільну середню освіту для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження, забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Також забороняється залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення важких речей особами молодше вісімнадцяти років затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Для молодих працівників, які поступають на підприємство, в організацію після закінчення закладів загальної середньої або професійної (професійно-технічної) освіти, курсів, а також для тих, які пройшли навчання безпосередньо на виробництві, в передбачених законодавством випадках і розмірах та на визначені ним строки можуть затверджуватися знижені норми виробітку. Ці норми затверджуються роботодавцем за погодженням з профспілковим комітетом.
Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Праця робітників молодше вісімнадцяти років, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.
Оплата праці здобувачів освіти закладів загальної середньої або професійної (професійно-технічної) освіти, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати здобувачам освіти доплати до заробітної плати.
Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час, такі відпустки повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації.
Звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи роботодавця допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей. При цьому звільнення з підстав, зазначених в пунктах 1, 2 і 6 статті 40 Кодексу законів про працю України, провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.
Батьки, усиновителі і піклувальники неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі й строкового, коли продовження його чинності загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.
Виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) підприємства, установи, організації і роботодавець розглядають питання про заохочення молодих працівників, розподіл для них житла і місць в гуртожитках, охорону праці, їх звільнення, використання коштів на розвиток культурно-масової і спортивної роботи за участю представника молодіжної організації на умовах, визначених колективним договором.
В ході спілкування посадовці відповіли на поставлені запитання та повідомили про можливість отримання фахової консультації з питань законодавства про працю на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/.
Інженер з охорони праці Галина ГРИНЮК