День прав людини

День прав людини

   День прав людини святкується за пропозицією Генеральної Асамблеї ООН щорічно, 10 грудня, починаючи з 1950 року. У цей день в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини.

   «Кожна людина і кожен орган суспільства… прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод».
Преамбула до Загальної декларації прав людини, 1948 рік. 

  Що таке права людини?

  Права людини як броня – вони захищають нас; вони як правила – говорять нам, як себе поводити; і вони як арбітри – ми можемо до них звертатися.

   Вони абстрактні – як емоції, і як емоції, вони належать усім й існують, що б навколо не відбувалося.
   Вони схожі з природою, тому що їх можна зневажити; та з духом, тому що їх неможливо зруйнувати.

  Подібно до часу, вони однаково ставляться до всіх нас: багатих і бідних, старих і молодих, білих і чорних, високих і низьких.

   Вони пропонують нам повагу і вимагають від нас ставитися з повагою до інших. Вони подібні до доброти, правди і справедливості: ми можемо мати розбіжності в думках стосовно їхнього визначення, але ми впізнаємо їх, коли бачимо, що їх порушують.

 

Як люди можуть використовувати та захищати права людини, якщо вони ніколи не чули про них?

    Загальна декларація права людини визнає це у преамбулі, а у статті 26 дає кожному право на освіту, яке повинно «підсилювати повагу до прав і свобод людини». Мета права людини на освіту – побудувати світ із культурою прав людини. Це культура, де поважають права кожного/кожної, і самі права людини теж користуються повагою; культура, де люди усвідомлюють свої права та обов’язки, визнають порушен­ня прав людини і докладають зусиль, щоб захищати права інших людей. Це культура, де права людини є такою ж частиною життя індивідів, як і мова, традиції, мистецтво та зв’язок із рідною землею.

КОМПАС

Посібник з освіти в області прав людини за участі молоді

 

   9 грудня студенти Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкрібляка  мали зустріч, у форматі відкритого діалогу,  з директором Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Людмилою Мацюк. Очільниця місцевого центру з надання БВПД ознайомила з діяльністю центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, презентувала присутнім особливості надання безоплатної правової допомоги громадянам. Студенти дізналися про широкий спектр юридичних послуг, які надає центр правової допомоги, а також про дієві й зручні способи вирішення проблемних правових питань.

   «Наразі ми маємо чимало альтернативних сервісів, пілотних проєктів та планів, які реалізуються в Україні і на Вижничині зокрема. Ми забезпечуємо рівний доступ до правосуддя та  доступ до правової інформації тим, хто цього потребує.  Активно співпрацюємо з молоддю в напрямку правопросвітництва, представниками ЗМІ та влади», – зазначила Людмила Мацюк.  Усі студенти отримали інформаційні матеріали системи безоплатної правової допомоги й контакти центру правової допомоги Вижниці.

   Під час зустрічі молодь мала змогу почути про досвід роботи адвокатів системи безоплатної правової допомоги.   Співпраця з центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги є важливою для навчального закладу у різних напрямках, тому й надалі планується активна взаємодія із системою безоплатної правової допомоги.

 

Викладач правознавства         Олена Круглюк