Творці ювелірного дива
Вижницький фаховий коледж мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка є відомим в Україні осередком підготовки майстрів ювелірної справи. Сьогодні художня обробка металу в Україні стоїть на досить-таки високому щаблі розвитку, де, поруч з масовим виробництвом, присутнє і унікальне, ексклюзивне виготовлення мистецьких творів.
Перша спроба відродити художню обробку металу у Вижниці була ще на початку становлення мистецького навчального закладу. З 1907 по 1914 рр. вчитель Вижницької фахової школи, народний майстер Василь Девдюк запровадив вивчення учнями мосяжної справи («мосяжництво» – різновид художньої обробки металів (міді, латуні, бронзи)). Для цього було побудовано піч для плавки латуні та міді. Учні вивчали техніки обробки кольорових металів, філігрань, гравіювання, тогочасні способи художнього литва. Вони виготовляли прикраси, робили форми, виливали топірці, сокири, стремена тощо. Всі металеві вироби оздоблювались орнаментом.
Спеціалізація «Художня обробка металу», у сучасному її вигляді, була створена в 1955 році. В її становленні ключову роль відіграли молоді викладачі училища, випускники Красносельського технікуму – Олексій Ілліч та Зоя Анатоліївна Шишкіни. Вони були запрошені, щоб викладати спецдисципліни на новоствореному відділі. В своїй роботі використовували набуті ґрунтовні знання з ювелірного мистецтва світу та вміло синтезували їх у традиційні буковинські форми.
В різний час на спеціалізації працювали викладачі, що своєю самовідданою працею підготували декілька поколінь висококваліфікованих фахівців з художньої обробки металу. Це – Едуард Жуковський, Леонід Беренфельд, Володимир Воронюк, Павло Прокопчик, Ілля Поп’юк.
Ювелірна справа у Вижниці невпинно удосконалювалась і разом з нею змінювався дизайн виробів, техніки виконання, почали застосовуватися вставки з дорогоцінних та напівдорогоцінних каменів, холодних і гарячих емалей.Але разом із тим у певній мірі робиться наголос на виконанні ювелірних виробів із національним нахилом, особливо під час дипломного проектування, коли випускник повинен дослідити походження тих чи інших орнаментальних мотивів, притаманних конкретному регіону.
Завдяки цілеспрямованій і наполегливій роботі викладачів та студентів, Вижницький коледж стає відомим осередком ювелірної справи в Україні.
На сьогоднішній день викладачами спеціалізації «Художня обробка металу» є: Іван Задорожний, Любов Луцька, Тетяна Боєчко, Іванна Дуркіна, майстром виробничого навчання працює Василь Танасійчук.
Підготовка художників-ювелірів набуває все більше професійних рис. Студенти вільно конкурують з професійними художниками, перемагають у конкурсах ескізів на кращий ювелірний дизайн, експонують свої роботи на обласних, республіканських, міжнародних виставках, отримують численні схвальні відгуки фахівців і глядачів, здобувають високі нагороди.
Про належну якість освіти, в першу чергу, говорять призові місця всеукраїнських конкурсів на кращий ювелірний дизайн як «Ювелірний салон»,«Є ідея», «Ювелір Експо Україна», в яких студенти спеціалізації беруть активну участь.
Як зазначив голова конкурсного журі – голова Одеської регіональної Спілки дизайнерів України Брук Леонід Лазарович: «Вижницький коледж показує стабільні результати, завжди радує новими, оригінальними композиціями та хорошою майстерністю виконання».
За час його існування даної спеціалізації підготовлено близько 1000 висококваліфікованих фахівців, які стали відомими в Україні та світі митцями, працюють провідними художниками ювелірних фабрик, заводів, майстерень, викладачами навчальних мистецьких закладів та дитячих художніх шкіл, займаються скульптурою і малярством.
Для досягення унікальності виробів наші ювеліри використовують все більше різноманітних технологій, як-от тиснення, гравіювання, інкрустацію та багато інших. Тож можна з упевненістю говорити, що на родючому ґрунті багатої історії Вижницькогомистецького закладу розвивається ювелірне мистецтво нової доби.
Для студентів та молодих фахівців такі заходи мають велике значення – дають можливістьзаявити про себе, реалізувати свої творчі ідеї, набути певний фаховий досвід і взагалі позмагатись у майстерності із своїми колегами. А для навчального закладу –упевнитися у правильності стратегії підготовки молодих фахівців,можливістю поспілкуватись із виробниками та підприємцями, зав’язати співпрацю.
31 січня у всьому світі відзначають День Ювеліра. Щиро вітаємо майстрів цього витонченого мистецтва і бажаємо їм успіхів, нових ідей і шедеврів, здоров’я й благополуччя!Натхнення вам та наполегливості, підкорюйте кришталеві мистецькі і кар’єрні вершини!