І розцвіла квітка-рута …

І розцвіла квітка-рута...

Вижницьке училище прикладного мистецтва в професійній долі Алли Дутковської

20 листопада у кабінеті рисунка Художньої школи ім. Миколи Івасюка (саме тут колись викладала художниця Алла Дутковська) відбулась мистецька вітальня «Черешневий гай у творчості А.Дутковської», приурочена до 70-річчя від дня народження педагога,  дизайнера, модельєра сценічного одягу, заслуженого діяча мистецтв України. Учасником імпрези стала і викладач художньої вишивки, моделювання та конструювання одягу Вижницького коледжу прикладного мистецтва Ольга Мицкан.

Ольга Михайлівна зачепила своїм виступом присутніх, розповівши про витоки творчого шляху Алли Дутковської, яка в далекому 1966 році обрала знакову для себе професію і вступила до Вижницького училища прикладного мистецтва на спеціалізацію художнього моделювання та конструювання одягу. Ще навчаючись у нашому закладі,  талановита студентка почала проектувати сценічні стилізовані костюми для  ВІА Смерічка і вперше в Україні створила колекцію  сценічних стилізованих костюмів, використавши народний одяг та сучасний силует.

1970 року дипломна робота Алли («Концертний костюм для естрадної співачки») була високо оцінена державною екзаменаційною комісією,  успішно експонувалась на Всесоюзній виставці у Ленінграді та отримала безліч відгуків на сторінках періодичної преси того часу.  

У серпні 1971 року на зйомки українського мюзиклу “Червона рута“, що проходили у Яремчі, в останній момент запросили Софію Ротару. У співачки не виявилося костюма і тут Лев Дутковський згадав про дипломну роботу дружини. Коли ж Софія Ротару приміряла сукню, то виявилося, що вона не потребувала жодної корекції – плаття наче шили спеціально для артистки, хоча жінки ніколи не бачилися раніше. Гаптована вишивкою, аплікацією, підвісками, сукня з розширеними рукавами та кептариком якнайкраще відповідала характеру артистки та пісні Володимира Івасюка “Червона Рута”.

Так розпочалася творча кар’єра талановитої модельєрки Алли Дутковської і розцвіла квітка-рута унікальних ідей та доробків, доповнюючись все новими та новими пелюстками  яскравих і самобутніх образів.

Чарівна квітка-рута Алли Дутковської  в стінах Вижницького коледжу прикладного мистецтва цвіте і донині

Викладачі художньої вишивки, моделювання та конструювання одягу, кращі студенти цієї спеціалізації –  у своїй творчій діяльності дуже часто звертаються до творів модельєрки, яка залишила унікальний скарб  для майбутніх поколінь. За мотивами творчості Алли Дутковської та пісень ВІА Смерічка створено курсові, дипломні роботи. Студентські твори є лауреатами й переможцями багатьох міжнародних фестивалів молодих дизайнерів.

Це свідчить про те, що моделювання сучасного костюма і оздоблення його вишивкою на основі народних традицій, зберігає свій духовний світ, поглиблює образну змістовність та доводить, що український костюм, як і українська пісня, буде жити  завжди.