Cпеціальність: 5.02020801
Cпеціалізація: художня обробка дерева
Художня обробка дерева – найдавніший вид декоративно-прикладного мистецтва. Прикметно, що її розвиток і становлення тісно пов’язані з історією Вижницького коледжу прикладного мистецтва.
Спеціалізація «Художня обробка дерева» Крайової школи різьбярства, токарства та металевої орнаментики (оздоби) організована в далекому 1905 році відомими на Гуцульщині майстрами-різьбярами М.Мегединюком, В.Девдюком, М.Гнатюком, В.Шкрібляком. Першими учнями спеціалізації стали 20 юнаків з м. Вижниця та навколишніх сіл Путильського й Косівського районів і за 13 років на відділі було підготовлено близько ста спеціалістів, які у майбутньому стали пропагандистами традиційного народного мистецтва на Буковині.
Та вже з 1918 року, у зв’язку з прилученням Буковини до Румунії, починається надзвичайно складний період у нашому навчальному закладі. Робота спеціалізації «Художня обробка дерева» докорінно змінюється. Спочатку модифікацій зазнають навчальні плани та програми – з них вилучають вивчення традиційного народного мистецтва. Різко обмежується вступ до навчального закладу дітей місцевого населення. А восени 1931 року – повністю закривається останній осередок гуцульського мистецтва.
За період панування Румунії на Буковині традиції буковинського народного мистецтва зберегли і збагатили колишні випускники Крайової школи, учні В. Девдюка і В. Шкрібляка.
28 червня 1940 року, за відомих історичних обставин, Буковина увійшла до складу Української РСР. Рішенням уряду у Вижниці було відкрито середній спеціальний заклад – Вижницьке державне художньо-промислове училище. В структурі училища відновив роботу столярно-різьбярський відділ і до роботи на ньому були запрошені знані народні майстри: Ф. Гнатюк, М. Гайдук, С. Клим та інші. Та вже через 15 років плідної і творчої роботи рішенням «Укрпромради» відділ було закрито, що, безумовно, стало сильним ударом для навчального закладу.
Новий виток розвитку спеціалізації «Художня обробка дерева» розпочинається з 1958 року. В цей час приступають до роботи молоді, творчі, амбітні викладачі, випускники Львівського інституту декоративного та прикладного мистецтва – Степан Вархола, Володимир Гавриш, Степан Сахро та інші. Саме їм вдалося відродити славу вижницьких різьбярів. За короткий час було зібрано надзвичайно багатий етнографічний матеріал з художньої обробки дерева Буковини та України загалом, відновлено забуті техніки різьби.
Сьогодні викладачами спеціалізації «Художня обробка дерева» Вижницького коледжу прикладного мистецтва працюють: Олександр Марковський, Володимир Запорожець та Руслан Павук.
Під час навчання студенти вивчають види та техніки різьби, столярну й токарну справи, проектування меблів і малих архітектурних форм, інкрустації по дереву, бондарство і випалювання, традиційне українське та буковинське народне мистецтво.
Асортимент виробів, створених нашими студентами – вражає. Це орнаментальні тарелі та скриньки, вази, рахви, баклаги, топірці, хлібниці, цукорниці, орнаментальні пласти, сувенірно-подарункові вироби та ще багато іншого. Роботи молодих різьбярів є лауреатами й дипломантами обласних, республіканських і міжнародних виставок, експонуються в музеях-колекціонерах творів декоративно-прикладного мистецтва та приватних колекціях. А у фондах Народного музею Вижницького коледжу знаходяться близько чотирьох тисяч експонатів семестрових та дипломних робіт, які привертають увагу відвідувачів довершеністю художніх форм, глибиною думки, умілим використанням народних мотивів та орнаментики.
В Україні сама природа з її мальовничими краєвидами була першоджерелом натхнення багатьох поколінь народних митців. Можливо, саме тому мистецькому навчальному закладу у Вижниці і вдалося пронести через віки та удосконалити мистецтво художньої обробки дерева
